"Cercetați toate lucrurile, si păstrați ce este bun!"

Apostolul Pavel

Oricine dintre cei doritori sa viziteze biserica noastra, fie ei doar trecatori prin Portland, OR, fie asezati aici de mult timp, printr-o simpla cautare virtuala sau fizica,  vor gasi ca titlu de referinta  "Biserica Ortodoxa Romana "Sfanta Maria" - Portland, OR." Acest titlu, desi pare sumar, ne spune cateva lucruri important despre cine suntem.

In primul rand, suntem crestini ortodocsi. Aceasta este trasatura fundamentala a comunitatii nostre! Insa pe cat de cunoscut este acest termen emigrantiilor sositi din Romania (tara majoritar ortodoxa), pe atat de mult el este neinteles de catre cei nascuti aici.  Totusi, cel doritor sa aprofundeze  tainele crestinismului, isi va putea croi foarte usor drumul spre Ortodoxie, in ciuda miilor de denominatiuni crestine existente la ora actuala in lume. In mijlocul tuturor acestora, se poate distinge usor Ortodoxia.

Desi crestinismul este impartit formal in mai multe denominatiuni: Romano-Catolici - din care s-au rupt  apoi Protestantii Evanghelici, si din care s-au divizat la randul lor Neo-Protestantii Evanghelici, totusi Ortodoxia este singura care este punctul de orientare cel mai adevarat si echilibrat din crestinism.  Desi cuprindem in invatatura noastra toate trasaturile fundamentale ale acestor denominatiuni crestine, totusi nu ne confundam cu nici una dintre ele, ci le transcedem intr-un mod comprehensiv.  Si acest lucru il putem exemplifica prin urmatoarele: noi nu suntem denominationali ci predenominationali, adica am exstat inainte de aparitia tuturor scindarilor in biserica; suntem catolici (adica  "univerali") dar nu suntem romani (adica nu ne identificam doar cu Biserica din Roma ci le cuprindem pe toate celelalte); suntem evanghelici insa nu protestanti /neoprotestanti (pentru ca avem Bibila ca si cuvantul revelat al lui Dumnezeu, si pe deasupra, o intelegere a ei in Duhul Sfant, asa cum au inteles-o crestinii de pretutindeni si dintotdeauna). Acestea sunt cateva trasaturi fundamentale  ale Ortodoxiei. Noi, crestinii ortodocsi credem ca Dumnezeu este Iubire. Mai credem ca El este unul in fiinta, dar Intreit in Persoane: Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Dumnezeu a creat intregul univers din iubire, si tot in iubire Domnul nostru Iisus Hristos s-a intrupat, a murit si a inviat; ca noi sa avem viata, si sa o avem din belsug. Orto­do­xia, aşa cum e ea, este sublima traire a lui Dum­ne­zeu de catre om, ca pe pro­pria să viaţa.

 

 

Relatia personala cu Dumnezeu este baza Ortodoxiei. O sinteza a Sfintei Scripturi si a Sfintei Traditii traita de catre crestinii ortodocsi de-a lungul secolelor, o reprezinta paragraful de mai jos: "Mintea cand rataceste, o opreste citirea, privegherea si rugaciunea. Pofta cand se aprinde, o vestejeste postul, osteneala si sihastria. Mania cand se tulbura, o inceteaza citirea psalmilor, rabdarea indelungata si mila. Acestea daca se vor face in cuvincioasele vremi si masuri. Caci cele fara de vreme si masura tin putin. Iar cele ce tin putin sunt mai mult vatamatoare si nefolositoare. Iar toate acestea sunt posbile doar cu Harul lui Dumnezeu oferit in dar credinciosilor."

In titlul bisericii noastre mai apare si cuvantul Romana, "Biserica Ortodoxa Romana". Si aceasta este o trasatura principala a comunitatii noastre. Ortodoxia noastra apostolica este imbracata in mantia romanismului. De fapt, poporul roman este singurul popor din lume nascut crestin , si mai cu seama ortodox, si de aceea oricine poate vedea ca simtirea crestina si romaneasca s-au intrepatruns in viata romanului. Datorita acestei intrepatrunderi, si noi organizam anual un Festival Romanesc, in fiecare an in Labor Day Weekend. Festivalul este o modalitate de a multumi lui Dumnzeu pentru ca am fost asezati in mijlocului unui popor crestin cu un trecut frumos si cu un specific traditional deosebit de bogat. Sigur ca, de cealalta parte a monezii, suntem mereu deschisi spre integrarea credinciosilor in noua tara ce i-a adoptat. De aceea incercam ca programele ce le oferim tinerilor, sa fie in limba engleza, limba pe care o inteleg cel mai bine. Pe parcursul anului scolar, oferim copiilor o Scoala Duminecala, iar la sfarsitul verii (prima saptamana dupa Sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului - 15 August), o Tabara Ortodoxa pentru Copii. Aceasta tabara este deschis tuturor celor doritori sa participe si sa invete mai mult despre ortodoxie.

Si nu in ultimul rand, titlul Bisericii noastre are inclusa si denumirea de "Sfanta Maria" , Biserica Ortodoxa Romana "Sfanta Maria" . Fiecare om, inca de la botez primeste un nume crestin, numele unui sfant crestin, si acesta ii devine atat exemplu de urmat cat si rugator catre Dumnezeu (conform Sfintei Scripturi si Sfintei Traditii)  La fel se intampla si cu toate bisericile; atunci cand sunt construite ele sunt sfintite si primesc un hram, un nume crestinesc.  Comunitatea noastra are hramul "Adormirea Maicii Domnului" ( 15 August) si, din motive practice,  il vom sarbatorii anul acesta, Dumineca 18 August. Invitam pe toti cei ce ne poarta in inimii, sa fie alaturi de noi .

Iata in cateva cuvinte, cine suntem noi, cei care formam comunitatea Bisericii Ortodoxe Romane "Sfanta Maria" din Portland, OR. Va invitam ori de cate ori aveti ocazia sa va alaturati noua in gand si rugaciune. Slujba Duminicala incepe in fiecae saptamana de la ora 10 a.m. De asemeni, avem slujbe in fiecare Miercuri si Vineri seara de la ora 7 p.m. Ne puteti vizita si pe web la adresa www.sfantamaria.org, pe pagina de facebook a bisericii "Biserica Ortodoxa "Sfanta Maria" Portland OR, precum si pe canalul de youtube "orthodoxportland".

"Harul Domnului nostru Iisus Hristos, si dragostea lui Dumnezeu Tatal, si impartasirea Sfantului Duh, sa fie cu voi cu toti. Amin."

Dear friends,

Christians have a glory and a beauty and a heavenly wealth which is beyond words, and it is won with pains, and sweat, and trials, and many conflicts, and all by the grace of God.
We're the original church founded by the Apostles through the descent of the Holy Spirit on the Day of Pentecost.  If you've ever wondered, "Whatever happened to the Church the Apostles left behind?" you're not alone.  Orthodoxy is the original Church - an ancient Faith for a modern world drowning in doubt and confusion and searching for meaning, relevance, and true, heavenly worship. We're "catholic" - but not Roman.  "Orthodox" - but not Jewish.  "Evangelical" and charismatic - but not Protestant or Evangelical.  We're not a denomination - we're pre-denominational.

The first and fundamental criterion, which we may use as a guide to distinguish the True Church of Christ from the false Churches (of which there are now so many!), is the fact that it has preserved the Truth intact, undistorted by human sophistries, for according to the Word of God, "the Church is the pillar and ground of truth" (I Tim. 3: 15), and therefore in her there can be no falsehood.

We invite you to visit us . We start the Sunday Services at 10 a.m.. You can visit us on-line at www.sfantamaria.org, on Facebook (Biserica Ortodoxa Sfanta Maria - Portland, OR) and our youtube channel "orthodoxportland"