"Cercetați toate lucrurile, si păstrați ce este bun!"

Apostolul Pavel

Tineri, frumosi, mereu cu zambetul pe buze si de un entuziam molipsitor, tinerii bisericii noastre - Sfanta Maria din Dacula, Georgia - sunt intotdeauna nelipsiti de la orice eveniment important din viata comunitatii romanesti din Atlanta. Entuziasmul si energia lor sunt un motiv de bucurie si un cald indemn sa privim viata de la inaltimea aspiratiilor lor tineresti! Ne bucuram sa-i avem in mijlocul nostru, si ne incanta de fiecare data, fie prin talentul lor de dansatori, fie printr-un gest frumos si o floare de 8 Martie! Monica Lenghel, instructoarea si sufletul acestei foarte talentate trupe de dansatori, a raspuns cu multa amabilitate invitatiei mele, si prin intermediul dansei vom afla mai multe despre acest grupul de tineri dansatori.

Mara Circiu: Draga Monica, in primul rand, felicitari pentru activitatea si munca pe care o depui in cadrul trupei de dans ROYA; as dori sa ne povestesti putin despre tine, nu neaparat o biografie de la A la Z ci cateva repere mai importante, atat profesionale cat si "de suflet" din viata ta…

 

Monica Lenghel: In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru ca ne-ai oferit oportunitatea de a ne face cunoscuti prin intermediul acestui interviu. Despre mine, pot spune ca am inceput sa dansez in anul 2000 iar din anul 2002 pana in 2008 am facut parte din grupul de dans al Teatrului Scena din Tg Mures. M-am casatorit in 2007, iar in 2008 am venit in America.

Mara Circiu: Cine sunt dansatorii grupului de dansuri al Bisericii Sf. Maria pe care ii instruiesti in prezent?

Monica Lenghel: Dansatotrii grupului sunt tinerii din comunitatea noastra romaneasca din zona Atlantei. Majoritatea lor sunt membrii Organizatiei de Tineret a bisericii noastre, Sfanta Maria din Dacula, Georgia. Daca-mi permiti, as dori sa le amintesc numele deoarece fara efortul lor, azi nu as fi acordat acest interviu. In prezent grupul este format din sase perechi, si anume : Denise Gligor Silion si Daniel Sima, Angelo Lazar, Georgiana si Denis Larion, Andra Cazan si Dan Laca, Roxana Carjan si David Paduraru, Lavinia Campbell si Olivian Opris si Monica si Adrian Lenghel.

Mara Circiu: Care este numele oficial al acestei formatii de dansatori?

Monica Lenghel: Cred ca toata lumea ne stie drept “Grupul de dans al Bisericii Ortodoxe Romane Sfanta Maria” dar, deoarece facem parte din grupul ROYA - Romanian Orthodox Youth in Atlanta- am decis de comun acord ca numele grupului sa ramana “ROYA Dance Group”.

Mara Circiu: Cum s-a format aceasta formatie de dansatori?

Monica Lenghel: Chiar daca nu am fost o dansatoare profesionista, totusi am dorit sa impartasesc si celor din jur ceea ce stiu si am invatat de la instructorii mei de dans din Romania, astfel, in anul 2010 cu ajutorul preotului paroh Pr. Nicolae Clempus si a presedintei Organizatiei de Tineret de atunci, Bianca Curticapeanu, am reusit sa strangem patru perechi de tineri si sa incepem formarea unui grup de dans. Prima aparitie pe scena Bisericii la o sarbatoare a hramului a fost un mare success. Comunitatea ne-a sustinut si ne-a incurajat sa continuam, pas cu pas, numarul de dansatori s-a marit, noi am devenit mai increzatori in noi si nivelul nostru artistic a crescut.

Mara Circiu: La ce fel de evenimente culturale sau competii ati participat pana in prezent?

Monica Lenghel: Am participat la diferite evenimente culturale organizate de bisericile din statele: Georgia, Tennessee si Texas. Prin prezenta noastra, incurajam tinerii din toate parohiile sa devina cat mai activi si sa se implice in astfel de activitati culturale.

 

Mara Circiu: Cat de atrasi de dansurile populare sunt tinerii romani din SUA? Traind departe de Romania, fireste ca au fost expusi mai putin si nu cunosc foarte multe despre dansul popular romanesc.

Monica Lenghel: Unul din scopurile trupei noastre de dans este sa promovam traditia populara romaneasca in randul comunitatilor romanesti din SUA. Desi tinerii nu mai sunt conectati direct la muzica populara din Romania, avem privilegiul ca in Atlanta sa locuiasca persoane care au facut parte din marile ansambluri de dans din diferite zone ale Romaniei. Avand la indemana atatea resurse profesioniste suntem norocosi sa invatam, in primul rand noi, dansuri din diferite zone folclorice, apoi sa le transmitem si altora care ne privesc.

Mara Circiu: Cum si unde se desfasoara repetiile, acceptati noi membri?

Monica Lenghel: Oricine doreste sa ni se alature este bine venit. Repetitiile au loc in fiecare zi de vineri la ora 7:00 pm la Biserica Ortodoxa Romana Sfanta Maria din Dacula, Georgia. Pe timp de vara, repetitiile se desfasoara pe scena Bisericii, iar in anotimpul rece incercam sa ne desfasuram activitatea in sala de clasa a Bisericii.

Mara Circiu: Lucrezi cu dansatori de toate varstele, cati ani are cel mai tanar? Ce satisfactii iti ofera munca cu tinerii din comunitatea noastra?

Monica Lenghel: Deoarece mi-a placut si imi place dansul foarte mult, pot spune ca mi-a lipsit enorm inalnirea cu colegii mei din grupul de dans din Targu Mures asa ca m-am gandit ca infiintarea unui grup de dans modern, aici in America,va fi o idee bine venita in randul tinerilor din comunitatea noastra. Totusi scopul meu nu este doar acela de ai invata sa danseze, scopul meu este ca, prin dansuri, tinerii sa fie mai uniti, mai atrasi de comunitatea romaneasca si totodata mai apropiati de Biserica. Momentan lucrez cu tineri cu varste cuprinse intre 14 si 29 de ani, cel mai tanar membru avand 14 ani si pot spune ca este unul dintre cei mai receptivi.

Mara Circiu: Care sunt planurile de viitor in legatura cu aceasta formatie de dansuri?

Monica Lenghel: Pe viitor am dori sa marim grupul, sa gasim cat mai multi tineri interesati de dansul modern dar si de cel traditional romanesc. Facem apel pe aceasta cale la toti cei care vor sa se implice in acest proiect sa se inscrie sau sa ne sprijine in felul in care pot. Comunitatea romanesca din zona Sud-Estului SUA este insetata de traditia romaneasca si de participarea tinerilor la promovarea ei. Avem aceasta menire care pe langa credinta noastra nu ajuta sa nu uitam originea noastra.

Mara Circiu: O invitatie adresata cititorilor nostri....

Monica Lenghel: As invita pe toti cititorii la anumite evenimente specifice dar ma voi rezuma in a spune ca avem nevoie de prezenta lor la toate spectacolele si prezentarile noastre din comunitate. Aprecierea lor, bucuria pe care o transmit dansatorilor si aplauzele lor ne dau curaj si siguranta ca ceea ce facem nu este fara rost ci este o misiune importanta care aduce intregii comunitati realitatea originii noastre. Grupul de dans ROYA, si eu personal, va asteptam cu drag la toate evenimentele comunitatii romanesti din zona Atlantei; in ocazii festive, vom fi prezenti atat la slujba imbracati in costume populare, cat si pe scena prezentand cu mult drag tuturor invitatilor energia si dinamica comunitatii din Georgia, SUA.

Mara Circiu: Draga Monica, inca odata multumesc pentru amabilitatea ta, si mult succes in continuare, imi place mult energia pozitiva pe care o aduce grupul vostru!