"Cercetați toate lucrurile, si păstrați ce este bun!"

Apostolul Pavel

“Chiar dacă noi ne depărtăm de Dumnezeu, Dumnezeu rămâne aproape de noi” ~ Sfântul Ioan Gură de Aur


În năvalnica curgere a timpului, viaţa noastră se rostogoleşte, purtată de evenimente diferite, către un „mâine” niciodată ştiut. ”Nu omul este peste vremi, ci vremurile sunt peste om”, spune cronicarul vremurilor de mult apuse. În vâltoarea vieţii, nu de puţine ori căutam un sprijin, o alinare şi un raspuns la întrebările şi temerile noastre. De cele mai multe ori, paşii ni se îndreaptă spre lăcasul sfânt, spre biserică, şi acolo, în genunchi, aflăm raspunsul şi sprijinul căutat. Recent, biserica noastră - Biserica Sfânta Maria din Dacula, Georgia a avut parte de un frumos eveniment devenit odată cu trecerea anilor tradiţie, Festivalul de Primăvară!

 

Prima duminică din Florar a anului acesta s-a vrut a fi o duminică a bucuriei, veseliei şi a frumosului! Am început-o cu toţii în cladirea bisericii unde părintele Nicolae Clempuş a ţinut o frumoasă slujbă şi ne-a amintit “să nu fim străini în Ierusalim” şi să fim recunoscatori mereu pentru cei ce ne dau o mână de ajutor şi “ne aruncă in scăldatoare”-parafrazând esenţa cuvintelor evanghelice a slujbei de duminică. Bucătărese vesele, doamnele din parohia noastră au pregătit un picnic delicious şi se cuvine să aduc mulţumirile noastre tuturor doamnelor şi în special d-nei Viorica Cherchezan, Preşedinta Comitetului Doamnelor din Biserica Sf. Maria, care au dat dovadă de un talent culinar remarcabil: micii, sarmalele şi prăjiturile servite au fost delicioase! Pentru ca tot suntem la capitolul bucătarie, se cuvine să menţionez gustoşii langoşi facuţi ca în fiecare an, cu dragoste şi mult talent de Betty Jac, talentata noastră cofetareasă!


Ne-am bucurat apoi să fim impreună şi să urmarim programul artistic oferit de tinerii bisericii noastre, formaţia de dansuri populare “Ghiocelul”, condusă cu multă dăruire de Maestrul Coregraf şi iniţiatorul acestui grup, dl.
Marian State şi formaţia de dansuri moderne, ‘Roya”, valsul prezentat de aceşti minunaţi dansatori a fost superb! Ne-au delectat cu o suită de cântece populare invitaţii noştri din Romania, soliştii de muzică populară Vlăduţa Lupău, Alexandru Brădăţan, Oana Tomoioagă şi soţul său, talentatul violinist Şerban Horj, dar şi solistul nostru local Dan Buţurca precum şi grupul de dansatori “Bucovina”.


S-au depanat amintiri, s-au legat prietenii, s-au rememorat evenimente importante din viaţa şi traseul spiritual al bisericii noastre, am petrecut clipe unice care vor rămane mult timp in amintirea noastră, ecoul unei zile minunate, ziua în care am sărbatorit împreună Primăvara şi bucuria de a fi român între români, chiar dacă suntem cu toţii departe de casă.


Cuvintele sunt sărace să transpună emoţiile şi bucuriile sufleteşti ce au inundat sufletul nostru, al tuturor celor prezenţi. Am simţit cu toţii că deşi departe de casă, trăim şi gândim româneşte, că avem aceeaşi credinţă strămoşeasca pe care suntem datori să o transmitem copiilor şi nepoţilor noştri. Ştiu că printre icoane se ascund uneori tot felul de oameni iar printre oameni tot felul de îngeri, printre toţi însă, lumina sfântă şi dragostea de Dumnezeu şi de semeni, fie ca ea sa vă lumineze sufletul mereu! Vă aşteptăm cu drag să treceţi oricând pragul bisericii noastre!