"Cercetați toate lucrurile, si păstrați ce este bun!"

Apostolul Pavel

A venit primăvara - și răspândim în continuare Lumină în cetatea în care trăim

 

Sărbătorim  trezirea la viață a naturii, dar și Femeia, ca sursă de inspirație, de protecție, de căldură, bunătate și iubire.

Într-o lume învăluită în panică și confuzie, comunitatea românească din Sacramento, California se adună în jurul credinței, a tradițiilor lunii Martie. În prag de primăvară, a avut loc în Saramento o minunată conferință a femeilor creștine, intitulată “Păzește-ți inima”, având ca invitate din Kichener,  Canada pe Marinela Balulescu și, din Texas, pe  Adina Toplean. Un număr frumos de femei din comunitatea evanghelică s-au adunat și au fost încurajate ca soții, mame, ca reprezentate ale comunității românești la locul de muncă. Conferința a avut loc la biserica “Emanuel“ și țin să menționez cu plăcută surpriză, faptul că am fost servite la un dineu deosebit de elegant de bărbații din conducerea bisericii - un gest emoționant de respect și susținere a acestei frumoase conferințe.  

Un alt eveniment deosebit a fost întâlnirea unui grup de femei, reprezentând diferite aspecte ale comunității românești din orașul nostru, pentru sărbătorirea zilei de 8 Martie. Prezența lor - elegantă, frumoasă și veselă a împodobit restaurantul în care ne-am adunat. Americanii din jur, priveau cu admirație la grupul nostru frumos, liniștit, plin de voioșie. Am înțeles din discuțiile avute în jurul mesei ce importantă e comunicarea, câtă nevoie de socializare avem ca și români în Diaspora americană. Am schimbat idei, cărți de vizită, ne-am făcut prietene noi și am hotărât să strângem rândurile, pentru binele comunității românești din capitala Californiană.

Două inițiative deosebite merită prezentate în contextul promovării femeilor românce, inimi mari cu idei benefice.   Mai întâi, este clubul de lectură a copiilor - inițiat de Anca Tanner.

 

Iată câteva din gândurile ei  despre Clubul cărții creștine: 

 

“La început a fost Cuvântul… Asa își începe  Ioan Evanghelia lui, arătând  locul Cuvântului în istoria omenirii. În zilele noastre atât de multe lucruri sunt rivale Cuvântului… iar dacă esti puțin neatent, te pierzi în haosul lumii acesteia și pierzi legătura cu ceea ce ar trebui să ne fie o ancoră - Cuvântul. 

 

Cu ceva timp în urmă, Domnul mi-a pus pe inimă să organizez un club de carte creștină pentru copiii din biserica noastră, tocmai pentru a-i îndruma și a-i învăța să se ancoreze în Cuvânt. La 6 luni după începerea acestei activități, văd cum copiii s-au delectat la fel de mult ca și mine cu diversele subiecte și cărți discutate, iar învățătura care le-a rămas va fi o binecuvântare.

 

Prin prisma celor 5 cărți citite până acum, am discutat subiecte foarte variate, de la bullying, influențe negative ale anturajului, iertare, credința în planul Domnului, până la istoria coloniștilor pelegrini-separatiști  și alte momente istorice importante.

I-am învățat să vorbim clar, simplu și direct despre Cuvântul lui Dumnezeu, în așa fel încât să înțeleagă și cei ce nu au auzit niciodată despre El, am învățat că trebuie să ne încredem în totalitate în Dumnezeu, chiar dacă uneori situația prin care trecem pare imposibil de rezolvat.

 

Copiii au inteles ca iertarea este mai bună decat răzbunarea. Că trebuie să ne păstram cu duiosie dar si cu sfintenie credinta. Ca prin Domnul suntem rascumparati si o putem lua de la capat. O alta învatatura foarte importanta, mai ales pentru copiii pre-adolescenti si adolescenti, si care este transmisa intr-un fel foarte gingas dar direct in cărtile citite, este că nu trebuie să ne lăsăm influentati de ceea ce cred altii despre noi. Că trebuie sa intelegem că este bine si, mai ales, important să învățăm să fim noi inșine, nu să ne modelăm la ceea ce așteaptă alții de la noi. Să ascultăm de părinți, de familie și mai les de Dumnezeu ca să avem o creștere frumoasă și a viață binecuvântată.” 

 

Salutăm această  inițiativă și ne bucurăm să-i vedem pe copii privindu-se în ochi, stând de vorbă, fără telefoane, interesați de subiecte înălțătoare. Sperăm ca această  relatare să rezoneze și cu alte comunități a căror copii ar beneficia de așa o frumoasă inițiativă.

 

O altă doamnă cu inimă mare și o viziune deosebită este Andreea Mottram, prin relatarea căreia vă introducem noua organizație caritabilă “Romanian United Fund”.

 

Diaspora, pentru o Românie frumoasă

Romanian United Fund s-a născut din dorinta membrilor comunitatii diasporei din State Unite de a ajuta schimbările sociale din România. Mesajul lui Mihai Lehene, Președintele Romanian United Fund, pentru românii care vor să se implice este: „Deșteaptă-te române” oriunde te-ai afla! O nouă generație de români s-a dezvoltat în afara țării și s-a acumulat o mare cantitate de bunăvoință. Este responsabilitatea noastră să o încurajăm și să o utilizăm. Cea mai mare migrație în masă din istoria României are potențialul de a schimba cursul istoriei.”Romanian United Fund s-a înfiintat în Chicago in 2019 și are în acest moment filială în California și în curând în Atlanta. Organizația își propune să mobilizeze resursele caritabile ale diasporei române și să le distribuie ca finanțare pentru proiecte pe termen lung pentru impactul comunităților românești. Găsim cele mai promițătoare, transparente și eficiente organizații non-profit din România și din diaspora românească. Selectăm proiecte cu o evidență semnificativă și le verificăm, asigurându-ne că standardele lor de guvernare sunt cele mai înalte din sector. Finanțăm proiecte selectate prin strângere de fonduri în cele mai mari centre urbane din diaspora românească din întreaga lume. 100% din donațiile făcute prin RUF se duc direct la proiectul selectat. Primul nostru proiect, cel pe care l-am prezentat invitaților noștri la lansarea RUF pe 2 mai 2019 la Chicago, a fost un videoclip produs de Mircea Bravo. Am creat o campanie de gofundme și am strâns fonduri (8.200 $) pentru a finanța videoclipul în care cunoscutul comic român vorbește despre importanța ieșirii la vot. Videoclipul a avut peste 1M vizualizări în mai puțin de 24 de ore și a ajuns la 5M o săptămână mai târziu.Următorul eveniment important a fost o gală pentru strângere de fonduri în Chicago, în decembrie 2019, care a strâns uimitoarea sumă de peste 100 de mii de dolari pentru proiectul Via Transilvanica - un traseu de 1.000 de drumeții care va plasa România ferm pe harta turistică a lumii și va atrage anual 20 - 50 de mii de vizitatori în România. Evenimentul de strângere de fonduri RUF Chicago a fost prezentat în Hotnews, Hora în America, România-Insider, Stiri ONG, Radio Cluj, Nota BN, Gazeta de Sud, Realitatea de Harghita, Timp Online, Bistriteanul și în multe alte alte locuri. Acesta este cel mai de succes eveniment pentru strângere de fonduri organizat de o comunitate românească din Diaspora. În California, Romanian United Fund este reprezentată de un grup activ de români din Bay Area, Sacramento și împrejurimi care, împreună cu prietenii noștri internaționali, se angajează să promoveze și să strângă fonduri pentru cele mai promițătoare, transparente și eficiente organizații non-profit din România și din diaspora românească. Proiectele viitoare ale filialei RUF din California se alătură strategiei globale a RUF: organizarea de evenimente locale de strângere de fonduri organizate de copiii diasporei pentru Magicamp care oferă servicii pentru copiii cu boli terminale din România și introducerea si dezvoltarea de Cercuri ale Donatorilor, după un format promovat in Marea Britanie de The Funding Network si utilizat cu succes de diaspora română din Bruxelles de peste 3 ani. În 2020, organizațiile finanțate prin Cercurile Donatorilor sunt Noi Orizonturi (educație), Caravana cu Medici (sănătate) și Code4Romania (IT civic). Daca sunteți interesați să aflați mai multe despre transformările sectorului nonprofit din România ultimilor ani, dinamizate de o implicare civica activă, daca vreți să vedeți cum doctori, educatori si specialiști IT din România creează schimbări transformative și dacă vreți să faceți parte din această transformare, atunci intrați pe pagina de Facebook RUF și donați sau înscrieți-vă la evenimentele noastre.”

 

A consemnat Alina Jar